Δευτέρα, 12 Μαΐου 2014

5ος Πανελλήνιος Μαθητικός Ποιητικός Διαγωνισμός



KΔ΄ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΜΑΙΟΣ - Η ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ΑΝΟΙΞΗ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 
5ος Πανελλήνιος Μαθητικός Ποιητικός Διαγωνισμός με την  έγκριση του Υπουργείου Παιδείας & Θρησκευμάτων - 19η χρονιά  θεσμός
Ανακοίνωση αποτελεσμάτων και απονομή  βραβείων και επαίνων
                «Θεσσαλονίκη Ευρωπαϊκή Πρωτεύουσα Νεολαίας 2014»                                       
Στην κατάμεστη αίθουσα  του Πολιτιστικού  Κέντρου «Αλέξανδρος» της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας πραγματοποιήθηκε  η εκδήλωση  ανακοίνωσης αποτελεσμάτων και απονομής βραβείων και επαίνων των μαθητών που συμμετείχαν στον 5ο Πανελλήνιο Μαθητικό Ποιητικό Διαγωνισμό,  τον οποίο διοργανώνει με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων ο Σύνδεσμος Εκδοτών Βόρειας Ελλάδας  σε συνεργασία με το Κέντρο Πολιτισμού και Βιβλίου Νοτιοανατολικής Ευρώπης και στο πλαίσιο του έτους εορτασμού   «Θεσσαλονίκη Ευρωπαϊκή Πρωτεύουσα Νεολαίας 2014» του Δήμου Θεσσαλονίκης, τελεί δε υπό την αιγίδα του Υπουργείου Πολιτισμού, Μακεδονίας Θράκης και της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας.
Στην  εκδήλωση παραβρέθηκαν  εκατοντάδες μαθητές που συμμετείχαν στον διαγωνισμό από όλη την Ελλάδα, γονείς, εκπαιδευτικοί και πλήθος κόσμου ενώ  απεύθυναν χαιρετισμό και απένειμαν βραβεία μεταξύ άλλων,  εκπρόσωπος του Παναγιότατου Μητροπολίτη Θεσσαλονίκης κ.κ. Άνθιμου, ο Υπουργός Μακεδονίας – Θράκης κ. Θεόδωρος Καράογλου, ο Υφυπουργός Παιδείας και Θρησκευμάτων κ. Κωνσταντίνος Γκιουλέκας, o Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου  του Δήμου Θεσσαλονίκης Παναγιώτης Αβραμόπουλος,  η Αντιδήμαρχος Πολιτισμού του Δήμου Θεσσαλονίκης Έλλη Χρυσίδου, η Πρόεδρος της «Θεσσαλονίκη Ευρωπαϊκή Πρωτεύουσα Νεολαίας 2014» του Δήμου Θεσσαλονίκης Μαρία Πασχαλίδου, ο Γενικός Γραμματέας του Συνδέσμου Εκδοτών Βόρειας Ελλάδας κ. Γιώργος Μαραντέλος, ο εκδότης Γιώργος Μπίμπης 
Ο Πρόεδρος του Συνδέσμου Εκδοτών Βόρειας Ελλάδας και του Κέντρου Πολιτισμού και Βιβλίου Νοτιοανατολικής Ευρώπης κ.  Μπάμπης Μπαρμπουνάκης  εμφανώς ευχαριστημένος από τη συμμετοχή των μαθητών  αλλά και την παρουσία των μαθητών που έφθασαν στην Θεσσαλονίκη για να παραλάβουν τα βραβεία τους από όλες τις πόλεις και τις ακριτικές περιοχές της Ελλάδας  ταξιδεύοντας και όλη την νύχτα με τους γονείς και  τους εκπαιδευτικούς τους,  μεταξύ άλλων τόνισε: «Κάθε χρόνο όλο και περισσότερα σχολεία  στέλνουν  ποιήματα των μαθητών τους στον Πανελλήνιο Μαθητικό Ποιητικό Διαγωνισμό  με αποτέλεσμα φέτος να φθάσουμε στο ζενίθ των συμμετοχών. Η κριτική επιτροπή έχει λάβει πάνω από 2300  ποιήματα από την μια άκρη της Ελλάδας έως την άλλη (από την Ρόδο έως την Σαμοθράκη από την Κρήτη έως τον Έβρο  και από τα ακριτικά νησιά του Αιγαίου, του Ιονίου  έως την ακριτική Καστοριά και Φλώρινα). Το γεγονός ότι η νεολαία εκφράζεται μέσα από την ποίηση και συμμετέχει σε τέτοιες διοργανώσεις  είναι πολύ ελπιδοφόρο και  εμάς τους εκδότες μας γεμίζει χαρά και συγκίνηση».             
Η κριτική  επιτροπή  για την απονομή των βραβείων η οποία αποτελείται από τους  Γιάννη Τζανή, φιλόλογο – λογοτέχνη,  Πέτρο Μπέσπαρη, φιλόλογο – λογοτέχνη  και  Γιώργο Μπίμπη – εκδότη  αφού ευχαρίστησε τους νέους που ασχολούνται με το δημιουργικό γράψιμο παράλληλα με τις υποχρεώσεις του σχολείου και  τους διευθυντές και τους καθηγητές των σχολείων που συνεργάστηκαν για την επιτυχία του διαγωνισμού ανέφερε χαρακτηριστικά: «H επικοινωνία των παιδιών και των νέων με την τέχνη, η καλλιέργεια της ευαισθησίας τους, η αξιοποίηση της φαντασίας, της καλαισθησίας και των ταλέντων τους, η ευκαιρία για δημιουργική απασχόληση και η ολοκλήρωση της προσωπικότητάς τους όχι με παθητική παρακολούθηση, αλλά με την καλλιτεχνική έκφραση και τη δημιουργία είναι  απόλυτη ανάγκη σήμερα, που η λογική της μηχανής στεγνώνει όλο και περισσότερο τις ψυχές, που ο κυνισμός, η βία και ο παραλογισμός απλώνονται παντού, κάτω απ’ την πολύχρωμη και φανταχτερή επιφάνεια της παγκοσμιοποιημένης καταναλωτικής μας κοινωνίας. Ευχόμαστε  οι διαγωνισμοί αυτοί να βοηθήσουν τους νέους μας να κρατήσουν την ευαισθησία και το χαμόγελό τους, να αξιοποιήσουν τα δημιουργικά ταλέντα τους, να πραγματοποιήσουν τα όνειρά τους και να γνωρίσουν την απαράμιλλη χαρά της δημιουργίας».

Η εκδήλωση  πλαισιώθηκε με μουσική παρέμβαση και με  προβολή  για τη Θεσσαλονίκη με τίτλο: "Η πόλη που αγαπάμε" από τον Γιώργο Ξανθόπουλο μουσική/ενορχήστρωση/εκτέλεση Λίζα Ντισλή στίχοι/τραγούδι, Γρηγόρης Παπαδόπουλος, τραγούδι (μαθητές του Ελληνικού Κολλεγίου Θεσσαλονίκης) και από την Ορχήστρα  Νέων Θεσσαλονίκης με μουσική  Διεύθυνση – Διδασκαλία : Μαρίνη Πεϊκίδου-  Κωστής Παπάζογλου.  

Το πρόγραμμα της εκδήλωσης παρουσίασε η Αλεξάνδρα Μυλωνά, ηθοποιός – εκπαιδευτικός, ενώ την εκδήλωση επιμελήθηκε η κ. Εύα Ρουσσίδου, υπεύθυνη Γραμματείας του Συνδέσμου Εκδοτών Βόρειας Ελλάδας.

Από τον Εκδοτικό Οίκο Μπίμπης, εκδίδονται τα ποιήματα που έχουν βραβευθεί στον διαγωνισμό ανά 2 χρόνια, με τον τίτλο «Ψήγματα Χρυσού».  Ήδη κυκλοφορεί ο ένατος τόμος  ο οποίος περιέχει τα ποιήματα των δύο προηγούμενων ετών.  
Οι  μαθητές που απέσπασαν βραβεία και επαίνους  είναι:
Α. ΓΥΜΝΑΣΙΑ
1ο ΒΡΑΒΕΙΟ:   Πανώρη Δήμητα, 1ο Γυμνάσιο Τριανδρίας
                          Κουτσίκος Αριστοτέλης, Γυμνάσιο Φαρκαδόνας
                          Θωμαΐδου Ιωάννα, 1ο Γυμνάσιο Ευκαρπίας
2ο ΒΡΑΒΕΙΟ:    Μούσσιας  Γεώργιος, Εσπερινό Γυμνάσιο Καστοριάς
                           Κυρκορίδου Μαρία, 3ο Γυμνάσιο Άνω Λιοσίων
                           Κυρκόπουλος Ηλίας, 2ο Γυμνάσιο Φλώρινας

3ο ΒΡΑΒΕΙΟ:   Μουφτόγλου Γεώργιος, 2ο Γυμνάσιο Ευκαρπίας
                           Λιναρά Αριάνα –Χριστίνα, Γυμνάσιο Κολλεγίου Ψυχικού
                           Παπακώστα Βασιλεία, Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Ζωσιμαίας Σχολής Ιωαννίνων

1ος ΕΠΑΙΝΟΣ: Κουτζόγλου Μαρία Ειρήνη, 2ο Γυμνάσιο Ευκαρπίας
                           Παρή Στεφανή, Ράλειο Γυμνάσιο Θηλέων Πειραιά
                           Ζέκας Μιλτιάδης, Ελληνικό Κολλέγιο Θεσσαλονίκης
                           Ντικούδη Μάριαν, 2ο Γυμνάσιο Εκπαιδευτηρίων Μαντουλίδη
                           Κωνσταντινίδου Μαρία, 32ο Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης
                           Μπουκέα Αγγελική, Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο                              Αμπελοκήπων Θες/νίκης

2ος ΕΠΑΙΝΟΣ:   Σιδηροπούλου Νεκταρία, 4ο Γυμνάσιο Πολίχνης
                             Μουστάκα Ολυμπία, 1ο Γυμνάσιο Τρίπολης
                             Τζαμπάζ  Αχμέτ, Γυμνάσιο Γλαύκης
                             Μουρουζίδης Χρήστος,  1ο Γυμνάσιο Τριανδρίας
                             Καραμολέγκου Ρέα,  2ο Γυμνάσιο Ευκαρπίας
                             Δασκαλά Αθηνά- Ιωάννα, 1ο Γυμνάσιο Ιωνίας  Μαγνησίας

3ος ΕΠΑΙΝΟΣ:   Γλήνιας Παναγιώτης, Γυμνάσιο Σαμοθράκης
                             Κουσκουβέλη   Φιλίτσα Ιωάννα,  1ο Γυμνάσιο Τριανδρίας
                             Παγώνη  Εμμανουέλλα, 1ο Γυμνάσιο Ελευθερίου-Κορδελιού
                             Τρίγκα Γεωργία, Γυμνάσιο Καμαρών  Αχαΐας
                             Βερβερίδης Αλέξιος, Γυμνάσιο Ποδοχωρίου Καβάλας  
                             Βαΐδου  Μαρκέλλα,  4ο Γυμνάσιο Κατερίνης


Β. ΛΥΚΕΙΑ
1ο ΒΡΑΒΕΙΟ: Σπάρταλης Νικόλας,  2ο ΓΕΛ Ελευθερίου-Κορδελιού
                        Μπέλλου Μαρία, Πρότυπο Πειραματικό Σχολείο Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης
                        Καραγιαννίδη Παναγιώτα, 63ο ΓΕΛ Αθηνών
                        Τυροβούζη Φωτεινή, ΓΕΛ Μίκρας

2ο ΒΡΑΒΕΙΟ:   Κακολύρη Σοφία,    ΓΕΛ Γαστούνης
                          Πομελέ –Παπαδάκη Φλώρα Ναυσικά, 5ο ΓΕΛ Βόλου
                          Τσαγκάρης Χρήστος, Ζάνειο ΠρότυποΠειραματικό Λύκειο Πειραιά
                          Κουφός  Σπύρος, 13ο ΓΕΛ Πατρών

3ο ΒΡΑΒΕΙΟ:  Αρβανίτης Δημήτριος, 4ο ΓΕΛ Ηλιούπολης Αττικής
                          Σακελλαρίου Άννα- Μαρία, ΓΕΛ Οιχαλίας Τρικάλων
                          Μωυσίδης Γιώργος, Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη
                          Φόντομπελ   Ίλια, 6ο ΓΕΛ Καλαμαριάς
                        
1ος ΕΠΑΙΝΟΣ : Σαπουντζάκη Άννα- Μαρία, 2ο ΓΕΛ Αρσάκειο Ψυχικού
                           Γραμμένου Βενετία, 2ο ΓΕΛ Μίκρας
                          Μαρούση Αρχοντούλα, ΓΕΛ Νεάπολης Λακωνίας
                          Καίσαρης Αντώνιος, 2ο ΓΕΛ Περιστερίου
                          Κοκόλη Αρτέλα, ΕΠΑΛ Άστρους Κυνουρίας
                          Ανδρέϊκος  Δημήτριος, Πρότυπο
                          Πειραματικό Σχολείο Πανεπιστημίου Αθηνών
2ος   ΕΠΑΙΝΟΣ:    Κυριακίδου Βασιλική, 4ο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης
                               Μαυράκη Ξανθή, 1ο ΓΕΛ Ασπροπύργου
                               Μάντζιος Πέτρος, 5ο ΓΕΛ Βύρωνα
                               Καρομπή Κωνσταντίνα, ΓΕΛ Βέλους
                               Κορκοντζέλου Χριστίνα, 4ο ΓΕΛ Καρδίτσας
                               Νίκα Αναστασία, Ιδιωτικό ΓΕΛ
                               Β. Ζώη, Αθήνα.
3ος   ΕΠΑΙΝΟΣ:   Καϊμακάμη Τριανταφυλλιά, 2ο ΓΕΛ Κατερίνης
                              Μαρκοπουλιώτου Μαρία- Νεφέλη,
                              3ο ΓΕΛ Νέου
                              Ηρακλείου Αττικής
                              Ράμμος Στέφανος, ΓΕΛ Μίκρας
                              Αγγελόγλου Στυλιανός, 3ο ΓΕΛ Χορτιάτη
                              Πλουμή Φανή, 2ο ΓΕΛ Πολίχνης

                              Βαρσάμη Μαρία, ΓΕΛ Αρναίας